Dyskryminacja, stereotypy oraz stygmatyzacja społeczna z powodu chorób psychicznych to tematy tegorocznych obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego. Od ponad trzech dekad 10 października Światowa Federacja Zdrowia Psychicznego uświadamia, jak ważne jest dbanie o własne zdrowie psychiczne.
Zdrowie psychiczne ma kluczowe znaczenie dla naszego ogólnego zdrowia i dobrego samopoczucia.
Co ósma osoba na świecie żyje z zaburzeniami psychicznymi, które wpływają na jej zdrowie fizyczne, samopoczucie, relacje z innymi i źródła utrzymania. Według Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego w ciągu najbliższych lat zaburzenia psychiczne będą jednym z głównych problemów zdrowotnych dotykających ludzkość. Wraz z rozwojem cywilizacyjnym coraz więcej osób zapada na choroby psychiczne. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że obecnie liczba osób dotkniętych zaburzeniami zdrowia psychicznego sięga niemal 1 miliarda. W Polsce ten problem dotyczy 26 proc. naszego społeczeństwa. Oznacza to, że nie ma rodziny, która nie spotkałaby się z kryzysem zdrowia psychicznego.
Obecnie depresja stanowi czwartą spośród najczęściej występujących chorób na świecie, a prognozuje się, że pod koniec bieżącej dekady zajmie pierwsze miejsce. Niepokojącym trendem jest rosnący problem kłopotów ze zdrowiem psychicznym w gronie osób młodych. Przyczyn upatruje się w codziennym stresie, dynamicznym tempie życia, braku czasu dla siebie i innych, braku czasu na odpoczynek i wyciszenie od nadmiernych bodźców.
Jeżeli potrzebujesz wsparcia zadzwoń na INFOLINIĘ PCK +48 800 088 136 (9:00 – 17:00 od poniedziałku do piątku.
Якщо вам потрібна підтримка, зателефонуйте на інформаційну лінію Польського Червоного Хреста +48 800 088 136 (9:00 – 17:00 з понеділка по п’ятницю).
Zobacz cały tekst TUTAJ