Opis kursu podstawowego dla grup zorganizowanych - (16h dydaktycznych)

Kurs podstawowy przeznaczony jest zarówno dla osób, które nie miały wcześniej do czynienia z pierwszą pomocą, jak i dla tych którzy pragną usystematyzować już posiadane wiadomości (np. nauczyciele PO, pielęgniarki, lekarze). Jak wszystkie nasze kursy składa się przede wszystkim z zajęć praktycznych omówienia teoretyczne stosowane są jedynie jako wstęp do ćwiczeń, który ma uświadomić uczestnikom w jakich sytuacjach (i z jakiego powodu) należy dane czynności wykonywać. Zajęcia praktyczne odbywają się zarówno na pozorantach (badanie poszkodowanego, układanie w pozycji bocznej, zakładanie opatrunków i unieruchamianie), jak i na manekinach (podstawowe podtrzymywanie życia - resuscytacja krążeniowo-oddechowa). Pozoracje urazów (złamania, oparzenia i in.) wykonywane są przy użyciu profesjonalnych środków do charakteryzacji firmy Kryolan(R). Korzystamy z manekinów renomowanych firm AMBU(R) i Laerdal(R) ze wskaźnikami umożliwiającymi kontrolowanie poprawności wykonywanych ćwiczeń.

 • Kontakt : tel. 22 50 65 193 lub warszawa12@pck.org.pl
 • Koszt:Koszt kursu zależy od liczby osób i grup, prosimy o kontakt: warszawa12@pck.org.pl
 • Liczba osób: 10-15.

Pragniemy również poinformować, że nasz Ośrodek jest w stanie prowadzić zajęcia szkoleniowe dla kilku grup jednocześnie.

 

Program kursu podstawowego dla grup zorganizowanych.

 1. Ocena sytuacji i zabezpieczenie miejsca wypadku.
 2. Ocena stanu poszkodowanego, kontrola czynności życiowych - ćwiczenia.
 3. Postępowanie z poszkodowanym nieprzytomnym - ćwiczenia.
 4. Podstawowe Podtrzymywanie Życia – ćwiczenia.
 5. Zasady udzielania pierwszej pomocy.
 6. Omdlenia, atak serca, padaczka.
 7. Zakrztuszenia - ćwiczenia.
 8. Krwotoki i amputacje - ćwiczenia.
 9. Poważne rany - ćwiczenia.
 10. Poważne oparzenia - ćwiczenia.
 11. Złamania i zwichnięcia - ćwiczenia.
 12. Urazy kręgosłupa - ćwiczenia.
 13. Psychologiczne aspekty udzielania pierwszej pomocy.
 14. Etyczne i prawne aspekty udzielania pierwszej pomocy.

 

Informacje dla uczestników naszych kursów.

 1. Nasze szkolenia polegają głównie na wyrabianiu umiejętności praktycznych, dlatego należy się wygodnie ubrać. Paniom polecamy raczej spodnie niż spódnice, czy sukienki. Panom odradzamy garnitury. Podczas zajęć z pozoracjami urazów istnieje ryzyko ubrudzenia się np. sztuczną krwią, więc nie należy ubierać się zbyt elegancko.
 2. Podczas kursu uczestnicy otrzymują zeszyt ćwiczeń, który uzupełnia się  w trakcie zajęć. Warto mieć ze sobą długopis lub ołówek.
 3. W naszym Ośrodku uczestnicy mogą liczyć na herbatę oraz kawę. W pobliżu Ośrodka znajdują się liczne placówki oferujące zarówno kuchnię polską, jak i zagraniczną, do których można się wybrać podczas dłuższej przerwy w zajęciach (zwykle ok. godz. 13).