Senior sprawny

12 maja rusza #SprawnySenior czyli wspólny projekt Mazowieckiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Wyższa Szkoła Rehabilitacji w Warszawie. Zapraszamy 12 maja o 8.40 do TVP1 na program "Bądźmy razem w domu", gdzie zobaczymy odcinek pilotażowy i posłuchamy o założeniach projektu. Pierwszy odcinek filmu instruktażowego obejrzycie już dzisiaj o północy na dedykowanym #SprawnySenior kanale na Facebooku i YouTube oraz w mediach społecznościowych Mazowieckiego Oddziału Okręgowego PCK oraz Wyższej Szkoły Rehabilitacji.

Celem akcji #SprawnySenior jest zwiększenie świadomości na temat korzystnego wpływu aktywności fizycznej i wczesnej prewencji rehabilitacyjnej na zdrowie osób w wieku senioralnym. Pokazujemy możliwości samodzielnego ograniczania negatywnych konsekwencji braku ruchu takich jak: niewydolność krążeniowa i oddechowa, zatorowość, zespoły otępienne, udary mózgu, osłabienie, zmiany zwyrodnieniowe układu kostno-stawowego, zaniki
i przykurcze mięśni, czy inne poważne zaburzenia czynności fizjologicznych
i biochemicznych w organizmie. Wprowadzone ograniczenia rządowe budzą dodatkowo lęk, niepokój oraz powodują poczucie frustracji, dlatego też w tym okresie szczególnego znaczenia nabierają codzienne ćwiczenia ruchowe, prawidłowe odżywianie oraz dbałości o zdrowie i dobre samopoczucie emocjonalne i psychiczne.

Program składa się z 2 części.

Część pierwsza to scenariusze aktywności ruchowych oraz oddechowych, jakie Seniorzy mogą wykonać samodzielnie w domu. Ćwiczenia prowadzą doświadczeni fizjoterapeuci Wyższej Szkoły Rehabilitacji, którzy dopasowują je do możliwości osób starszych z uwzględnieniem ich bezpieczeństwa. Właściwa rehabilitacja ruchowa a szczególnie oddechowa są ważnymi elementami utrzymania dobrego stanu zdrowia pozwalającymi zachować zdolność osoby starszej do samodzielnego funkcjonowania. Zajęcia będą na bieżąco dostosowywane do zmieniających się potrzeb otoczenia, odpowiadają na codzienne potrzeby Seniorów, a także przygotują ich do życia
w okresie poepidemicznym.

Część druga to porady, krótkie wykłady autorytetów z różnych dziedzin, głównie medycyny i rehabilitacji. Prelegentami będą lekarze specjaliści m.in.
z zakresu neurologii, geriatrii, kardiologii, ortopedii, chirurgii, traumatologii, pulmonologii, a także psycholodzy medyczni mający bogate doświadczenie
i umiejętność pracy z pacjentami w kryzysie zdrowotnym. Będziemy także gościli ratowników medycznych, instruktorów pierwszej pomocy oraz dietetyków prezentujących porady żywieniowe, dzięki którym Seniorzy będą mogli zwiększyć odporność swojego organizmu w czasie trwającej pandemii koronawirusa.

Zakładamy, że akcja #SprawnySenior na stałe wpisze się w działalność Wyższej Szkoły Rehabilitacji i Mazowieckiego Oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża i będzie kontynuowana nie tylko w dobie kryzysu zdrowotnego, ale też stworzy stałe działanie, wspierające Seniorów w codziennym funkcjonowaniu.

W programie udział wezmą m.in.:

  • prof. dr hab. n. med. Jerzy Kotowicz – neurolog, neurofizjolog kliniczny
  • prof. dr hab. n. med. Krzysztof Bielecki – chirurg onkolog
  • prof. dr hab. n. med. Ryszard Piotrowicz – kardiolog
  • dr Joanna Cieplińska – fizjoterapeuta
  • mgr Hubert Wrzosek – fizjoterapeuta – prezenter ćwiczeń ruchowych
  • mgr Agata Głądzka – pulmonolog – prezenterka ćwiczeń oddechowych
  • mgr Dorota Maliszewska – psycholog medyczny
  • mgr Milena Nosek – dietetyk
  • mgr Ewa Ehmke – dietetyk

Pogram posiada pozytywna opinię Konsultanta Krajowego w dziedzinie geriatrii, Konsultanta Wojewódzkiego w dziedzinie geriatrii, Wydziału Zdrowia Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

Zapraszamy do śledzenia projektu na stronach:
YT
SprawnySenior
Wyższa Szkoła Rehabilitacji

FB
/SprawnySenior
/MOO.PCK
/WyzszaSzkolaRehabilitacji

WWW
www.mazowieckie.pck.pl

Autor wpisu