Ułatwienia dostępu

Mazowiecki Oddział Okręgowy PCK

tekstyliaNa ulicach i osiedlach całej Polski spotykacie Państwo charakterystyczne, beżowe kontenery z dobrze znanym logo Polskiego Czerwonego Krzyża. Są ich tysiące i już na dobre wpisały się w krajobraz. Nie każdy ma świadomość, że służą nam wszystkim. W jaki sposób? Jest ich kilka.

Kontenery przeznaczone są na używaną odzież – ubrania, pościel, buty, także na pluszowe zabawki. Możemy pozbyć się niepotrzebnych ubrań, bę- dąc pewnym, że nie trafią na wysypisko śmieci. Warto zauważyć, że w polskim systemie segregacji odpadów nie ma specjalnych pojemników na tekstylia. Gdzie więc trafią, jeśli nie do kontenerów PCK? Nietrudno się domyśleć. Przekazując odzież Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi jednocześnie dbamy o środowisko naturalne.

tekstylia1

Z korzyścią dla Ciebie

Co więcej, przy tym… oszczędzamy! Każdy z nas płaci tak zwany podatek śmieciowy. Jego wysokość w dużej mierze odpowiada ilości odpadów komunalnych, jakie gminy dostarczają do sortowni. Odstawienie każdej tony to koszt nawet kilkuset złotych! – na to właśnie płacimy samorządom wspomniany podatek. Ten aspekt tak- że warto wziąć pod uwagę podejmując decyzję – co zrobić z niepotrzebnymi ubraniami? Wyrzucić je na śmietnik i dodatkowo za to płacić, czy do kontenera PCK, nie ponosząc żadnych kosztów, a dodatkowo… pomagając potrzebującym?

Pomoc, która nie kosztuje

tekstylia4Polacy znani są z tego, że chętnie włączają się w różnego rodzaju akcje dobroczynne. Najczęściej wspierają szczytne cele finansowo, lub biorąc udział w zbiórkach żywności, jakie organizuje również Polski Czerwony Krzyż. Projekt Tekstylia PCK opiera się na innej zasadzie. Nie prosimy o pieniądze, ale o niepotrzebne Pań- stwu, zalegające w szafach ubrania. Wystarczy wrzucić je do pojemnika z logo Polskiego Czerwonego Krzyża, by wesprzeć działania PCK. Dzięki Państwa darom Polski Czerwony Krzyż robi wiele dobrego: finansuje posiłki dzieciom z rodzin potrzebujących, przekazuje żywność biednym, organizuje akcje krwiodawstwa, prowadzi szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Lista działań, jakie PCK podejmuje dzięki ofiarowanej nam odzie- ży, jest długa. Często spotykamy się z pytaniem – czy kurtka, którą wrzucę do kontenera, trafi do potrzebującego? Tak, ale stosunkowo rzadko.

Zapotrzebowanie na używaną odzież maleje i w pełni jest zaspokajane. Zebrane ubrania trzeba posortować, uprać, magazynować, wreszcie znaleźć odpowiednie osoby, do których mają trafić. Taki rodzaj wsparcia jest czasochłonny, kosztowny i koniec końców – mało efektywny. Zdecydowana większość tekstyliów nie znalazłaby odbiorców. Dlatego Polski Czerwony Krzyż nawią- zał współpracę z największym w Polsce przedsiębiorstwem z branży przetwarzania tekstyliów, któremu niepotrzebną odzież sprzedaje, zyskując w ten sposób środki na działalność dobroczynną. To prosty, skuteczny system, znany od lat i sprawdzony w wielu krajach Europy. Po dwóch latach funkcjonowania Projektu Tekstylia PCK możemy śmiało powiedzieć, że dzięki niemu – i dzięki Państwu udało się nam pomóc wielkiej rzeszy ludzi.

Dar na trzech kołach


Zdjęcie 2Program Tekstylia PCK przynosi jeszcze jedną korzyść. W jego ramach PCK współpracuje z Fundacją Eco Textil, która przekazuje nam rehabilitacyjne rowery trójkołowe. Ich specjalna konstrukcja pozwala na samodzielne poruszanie się osobom niepełnosprawnym, mającym problemy z chodzeniem. Wspomagają rehabilitację, dają samodzielność i mnóstwo radości. Zapotrzebowanie na te pojazdy jest zaskakują- co duże. Ich ceny rynkowe są wysokie i większości osób, którym pomogłyby w codziennym życiu, zwyczajnie nie stać na ich zakup. PCK wraz z Fundacją przekazuje je bezpłatnie, w rozmiarze odpowiednim dla konkretnego niepełnosprawnego. Co więcej, jeśli zajdzie potrzeba, rower jest wymieniany na nowy. Do dziś rehabilitacyjne trójkołowce otrzymało blisko cztery tysiące osób w całej Polsce!

 Jak skutecznie pomóc

tekstylia3W ciągu dwóch lat otrzymaliśmy od Państwa ogromne wsparcie. Zachęcamy do wrzucania odzieży do kontenerów PCK. Aby pomoc była jeszcze bardziej skuteczna, prosimy o czyste ubrania, pościel i inne tekstylia. Buty należy wrzucać sparowane – na przykład przez związanie sznurowadeł. Prosimy o niepozostawianie ubrań przy pojemnikach, zawsze należy wrzucić je do środka pojemnika. Jeśli zdarzy się, że jest on przepełniony, albo został uszkodzony – będziemy wdzięczni za informację na ten temat. Interwencje można zgłaszać pod numerem telefonu umieszczonym na ścianie bocznej pojemnika. Wszelkie informacje na temat naszego Projektu Tekstylia PCK – łącznie z numerami telefonów, pod które prosimy dzwonić w przypadku przepełnienia pojemników – znajdziecie Państwo na stronie www.pck.pl/tekstylia

16787_PG_Red_Cross_Charita_03_KV_A1_Polski_v04c-1

Serdecznie dziękujemy!

Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy nas wspierają: samorządom, spółdzielniom mieszkaniowym i właścicielom terenów, którzy udostępniają miejsca do ustawiania kontenerów na odzież. To dla nas nieoceniona pomoc. Przede wszystkim jednak dziękujemy Państwu – którzy wrzucacie ubrania do naszych pojemników. Wasze wsparcie umożliwia nam niesienie pomocy tym, którzy jej potrzebują i na realizację czerwonokrzyskich idei, którym jesteśmy wierni od 1919 roku. Prosimy – powiedzcie o naszej akcji bliskim, znajomym, przyjaciołom. Razem możemy zrobić jeszcze wiele dobrego.