Klub Dar Serca pomaga w dobie epidemii

Sukcesywnie przekazywać będziemy informacje o działaniach podejmowanych przez jednostki podstawowe PCK zrzeszone w Oddziale Rejonowym PCK Warszawa Południe w tym trudnym dla Nas wszystkich czasie po ich otrzymaniu i opracowaniu.

Obecnie relacja z najefektywniej pracującego w tym zakresie :

Klubu HDK PCK Dar Serca działalność w czasie pandemii coronavirusa. Pandemia wirusa spowodowała zmiany w działalności naszego klubu. Jeszcze 14 marca odbyła się nasza cykliczna akcja przy Galerii Wołomin. Była to pierwsza akcja organizowana przez RCKiK w Warszawie z zastosowaniem „śluzy”. Dla wszystkich było to nowe doświadczenie i wspólnie dopracowywaliśmy to obostrzenie. Akcja ze względu na sytuację nie cieszyła się zbyt dużą frekwencją. Krew oddało 12 osób na 19 zarejestrowanych. Podobnie było dzień później na naszej akcji w Czerwińsku. 12 osób oddało krew z 15 chętnych.
Po wstrzymaniu planowych operacji w szpitalach i rozmowach z RCKiK zawiesiliśmy nasze akcje. Banki krwi po apelach telewizyjnych zapełniły się, i nie było potrzeby organizacji dodatkowych akcji z ambulansem.
Naszą działalność skupiliśmy na innych pomocowych działaniach. Dysponujemy grupa osób która obecnie nie pracuje, transportem i czasem.

Dar Serca wsparcie w dobie epidemii
Nasze działania skierowaliśmy głównie na organizację pomocy dla szpitali i DPS.


Pod „opiekę” wzięliśmy głównie Szpital Bielański oraz Szpital im. Orłowskiego a także Dom Opieki Społecznej Kombatantów przy ul. Dickensa. Ale nie tylko.

 1. W dniu 8 kwietnia dzięki firmie Van Cargo do dwóch warszawskich szpitali dostarczyliśmy 24 000 maseczek chirurgicznych. Po 12 000 maseczek trafiło do Centralnego Szpitala Klinicznego UCK WUM i Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie.
 2. 9 kwietnia z podarunkami odwiedziliśmy Szpital Bielański. przekazało gorącą i pyszną pizze.
  ABC Recykling przekazał materiały biurowe. A miły darczyńca z Pomorza Pan Krzysztof przysłał paczkę z mydłem antybakteryjnym i fartuchami.
 3. 10 kwietnia Wojskowa Akademia Techniczna (WAT) przekazała nam przyłbice, wydrukowane na jednym z wydziałów. A my rozdysponowaliśmy i dostarczyliśmy do Głównego Oddziałowego Szpitala w Międzylesiu (Oddział zakaźny), oraz na oddział 11 Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej przy ul. Wolskiej 37.
 4. 10 kwietnia udaliśmy się do Sopotu po dostawę przyłbic. Fantastyczni młodzi ludzie z Gimnazjum nr 2 w Sopocie sami wykonali kilkaset sztuk i przekazali do rozdysponowania w Warszawie. 11 kwietnia część została dostarczona do Wojewódzkiego Szpitala Bródnowskiego oraz Szpitala Orłowskiego.
 5. 14 kwietnia rozwieźliśmy resztę przyłbic z puli "Sopockiej". Dostarczyliśmy je do Szpitala Bielańskiego, Instytutu Psychiatrii i Neurologii oraz Kliniki Położnictwa i Ginekologii przy ul. Żelaznej.
 6. 15 kwietnia dostarczyliśmy kolejne przyłbice wykonane przez Koło Naukowe Zmęczenia Konstrukcji i CAD z Wojskowej Akademii Technicznej. Trafiły one do - Domu Pomocy Społecznej Kombatantów przy ul. Dickensa w Warszawie. Natomiast do Szpitala Orłowskiego przekazaliśmy bardzo przydatne przejściówki do masek.
 7. 17 kwietnia pośredniczyliśmy w przekazaniu kolejnych przyłbic wykonanych przez Koło Naukowe Zmęczenia Konstrukcji i CAD .100 sztuk przekazano Zespołowi Zakładów Opieki Zdrowotnej Szpitala Powiatowego w Czarnkowie. Za to 50 sztuk odebrał SPZOZ w Radzyniu Podlaskim.
 8. 30 kwietnia kolejne przyłbice wykonane przez Koło Naukowe Zmęczenia Konstrukcji i CAD przekazaliśmy Pogotowiu Ratunkowemu w Siedlcach oraz Pogotowiu Ratunkowemu w Węgrowie, w ramach zamówienia przez SPZOZ "RM MEDITRANS" SPRiT w Siedlcach.
 9. 1 maja Ponad 100 szt maseczek uszytych przez rodziców dzieci z American School of Warsaw z Konstancina-Jeziorny, przekazała nam Pani Ligita Stawarz. A my dorzuciliśmy trochę fartuchów , przyłbic oraz wózek inwalidzki, i dostarczyliśmy to wszystko do Domu Pomocy Społecznej Kombatantów przy ul. Dickensa w Warszawie.
 10. 4 maja dzięki naszemu sponsorowi Kabackiej Przystani Residence zakupiliśmy fartuchy i przekazaliśmy je do Szpitala Bielańskiego.
 11. 4 maja firma Agra-Art sponsorowała zakup fartuchów, które przekazaliśmy do Szpitala Orłowskiego oraz do Domu Pomocy Społecznej Kombatantów przy ul. Dickensa w Warszawie.
  Teraz kiedy odmrażane zostają kolejne dziedziny życia, także planowe operacje wracamy z naszymi akcjami. Najbliższe to 13 maja akcja przy Urzędzie Dzielnicy Bielany oraz 23 maja akcja przy Galerii Młociny.

Opracował : Na podstawie informacji Klubu HDK PCK Dar Serca – Włodzimierz Warwas Prezes Oddziału Rejonowego PCK Warszawa Południe

Autor wpisu