25 lipca 2016 – ZACZYNAMY !!!!!!

Przed godziną 10.00  – 80 uczestników obozu PCK pt. „Wypoczywam, uczę się i zmieniam świat z PCK” wyjechało do Sulejowa k/Łodzi na obóz organizowany przez Mazowiecki Oddział Okręgowy PCK a finansowany przez Urząd Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy.

Pierwszy dzień upłynął głównie na zakwaterowaniu, rozpakowywaniu się, podziale na grupy zajęciowe, zapoznaniu uczestników z obowiązującymi regulaminami. Wieczór natomiast spędziliśmy na zabawach integracyjnych.     

26 lipca

Pierwsza noc za nami. Była to dość ciężka noc szczególnie dla wychowawców J, gdyż młodzież była pełna energii i nie miała ochoty iść do łóżek. Po śniadaniu czas na pierwsze zajęcia. Oczywiście rozpoczęła się praca socjoterapeutów. Pomiędzy zajęciami terapeutycznymi wychowawcy poprowadzili m.in.  zajęcia integracyjne w grupach, zajęcia z pierwszej pomocy, naukę Hymnu PCK oraz pierwsi z uczestników zapoznali się pokrótce z historią Polskiego Czerwonego Krzyża. Pierwszego wieczoru mieliśmy przyjemność obejrzenia spektaklu przygotowanego przez Młodzieżową Akademię Musicalową.

Kolejny dzień zmagań 27 lipca

Kolejny dzień, to dalsza praca socjoterapeutów z młodymi obozowiczami. Obok tych zajęć wyśmienita zabawa odbyła się na basenach na terenie ośrodka  oraz nie mniejsza na zajęciach plastycznych, zajęciach z pierwszej pomocy czy przy przygotowywaniu placu apelowego. Wieczór zakończyliśmy pieczeniem kiełbasek oraz śpiewami przy ognisku.  Na gitarze akompaniował nam kierownik obozu Pan Sławek.

28 lipca 

Dzień intensywny w zajęcia. Obok zajęć stałych czyli socjoterapeutycznych, pierwszej pomocy czy zabawy w układanie 7 Zasad PCK dzieci  bardzo dobrze bawiły się przy przygotowywaniu materiałów do placu apelowego czyli malowania szyszek w trzech kolorach: białym, czerwonym i czarnym. Trochę młodsi  przygotowywali na asfalcie kartkę z herbem swojej grupy. Nie obyło się bez w porze wieczornej bez dyskoteki. Kolorowe światła, głośna muzyka mobilizowały do zabawy. Na dyskotece gościliśmy dodatkowo dwie małe grupy z sąsiednich kolonii. Zabawa była wyśmienita.  

29 lipca

Dzień 29 lipca upłynął na zwiedzaniu  Kopalni Bełchatów,  gdzie uczestnicy mogli dowiedzieć się kiedy powstał węgiel, jak się go wydobywa i co się stanie z jedną z największych dziur Europy, gdy wydobycie dobiegnie końca. Wszyscy mieliśmy okazję zobaczyć tę słynną dziurę z tarasu widokowego, w której pracowały ogromne  maszyny wydobywcze.Prosto z kopalni pojechaliśmy na Górę Kamieńsk (najwyższe wzniesienie w środkowej Polsce – 396 m n.p.m., gdzie dla miłośników silnych wrażeń został przygotowany 620 metrowy tor saneczkowy, po którym można zjeżdżać z maksymalną prędkością 40 km/h. Taka atrakcja dostarczyła obozowiczom niezwykłych i niezapomnianych wrażeń.Po przybyciu do ośrodka i zjedzeniu kolacji, na prośbę obozowiczów, wszyscy bawiliśmy się ponownie na dyskotece. W tym miejscu wielkie podziękowanie kierujemy do grupy najstarszej, która zaangażowała pozostałych uczestników w poćwiczenie układów tańca Bollywood.

30 lipca

Sobota minęła pod hasłem „Dnia Sportu”. Poranek jednak nie przywitał nas zbyt ładną pogodą. Czas ten, więc zamiast  zajęć sportowych wykorzystaliśmy na porządkowanie domków oraz terenu obozowego. Od godziny 11.30  rozpoczęliśmy Dzień Sportu zawodami i konkursami na basenie a po obiedzie nastąpił „wielobój obozowy”, w skład którego wchodziły m.in. gra w badmintona, skoki na skakance, jazda na nartach, rzuty do kosza (szyszką), zbijak, a największą chyba atrakcją był laser, do którego ustawiały się kolejki oraz przeciąganie liny.Tego dnia przeprowadziliśmy również turniej siatkówki plażowej „KADRA kontra OBOZOWICZE”. Walka była zacięta, wiek nie ustąpił młodości a młodość broniła się dzielnie.Dzień zakończyliśmy wieczornym KARAOKE (pod chmurką). Śpiewom i tańcom nie było końca.  

Zobacz więcej w galerii

31 lipca

Kolejny dzień minął pod hasłem DNIA PROFILAKTYKI. Tego dnia socjoterapeuci przeprowadzili intensywne zajęcia ze wszystkimi grupami. Między tymi zajęciami  w grupach zostały ogłoszone dwa konkursy, jeden plastyczny oraz jeden literacko-plastyczny. Tematami przewodnimi konkursów były uzależnienia oraz przemoc. A tuż po kolacji wszyscy zasiedliśmy „pod chmurką” przed „Wielką Szóstką”, filmem o  przyjaźni i potrzebie pomagania innym.

1 sierpnia

Kolejny dzień zmagań w Sulejowie. Dzień m.in. z profilaktyką, basenem, śpiewem, grami i zabawami. Wprowadzone też były elementy programu „Chroń dziecięce uśmiechy”, podczas którego ci najmłodsi poznali zasady dbania o własne zdrowie a szczególnie o zęby.  Wieczór ponownie był pełen emocji przy oglądaniu filmu „W głowie się nie mieści”. Film doskonale łączy inteligentny humor, dynamiczna akcję i szalona wyobraźnię. Z okazji dzisiejszego święta, rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego, na porannym apelu pamięć o bohaterach uczciliśmy minutą ciszy a po obiedzie wszyscy razem śpiewaliśmy pieśni powstańcze. Akompaniował nam na gitarze kierownik obozu Pan Sławek.

2 sierpnia

Poranne zajęcia dla trzech najstarszych grup rozpoczęły się od prelekcji na temat uzależnień od dopalaczy. Zajęcia poprowadził pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej 
w Piotrkowie Trybunalskim. 

Pozostałe grupy, obok zajęć socjoterapeutycznych, przygotowywały się do wieczornego konkursu „Mam TALENT”, uczestniczyły w zajęciach z pierwszej pomocy oraz przygotowywały prace do konkursu nt. „Zdrowego Stylu Życia”.

Popołudniowe zajęcia odbywały się w grupach i były to:  spacery nad Zalew Sulejowski, zajęcia muzyczne oraz prelekcja nt. „Zdrowego Stylu Życia”.  Wieczór natomiast  upłynął na zmaganiach obozowiczów w konkursie „Mam TALENT”.

3 sierpnia

Dzień rozpoczął się godzinę wcześniej. Grupy „Grzecznisie”, „Pingwinki” oraz „Smoczki” uczestniczyły w wycieczce po hasłem „Ziemia Piotrkowska”.  Pozostałe trzy grupy utrwalały wiedzę z pierwszej pomocy, poszerzały wiedzę ze zdrowego stylu życia oraz  uczestniczyły w zajęciach socjoterapeutycznych. Grupa „Zielone NINJA”, w ramach zajęć praktycznych ze Zdrowego Stylu Życia upiekła dla wszystkich obozowiczów zdrowe  ciasta bananowe i czekoladowe. Kosztowaniu i zachwytom nie było końca. Popołudnie to dla wszystkich już czas ran, okaleczeń i siniaków. Instruktorzy pierwszej pomocy pokazywali na obozowiczach pozoracje najróżniejszego rodzaju urazów. Efekty były niesamowite.

4 sierpnia

Podobnie jak w środę, czwartek rozpoczął się godzinę wcześniej. Grupy „Zielone NINJE”, „Zaplątani” oraz „Smerfixy” uczestniczyły w wycieczce po hasłem „Ziemia Piotrkowska”.  Pozostałe trzy młodsze grupy szkoliły się  z pierwszej pomocy, uczestniczyły w zajęciach socjoterapeutycznych oraz brały udział w grach i zabawach terenowych. Popołudnie dla wszystkich było czasem zabawy na basenie, a wieczór to upłynął na meczu  w siatkówkę „OBOZOWICZE kontra KADRA” oraz  KALAMBURACH.

5 sierpnia

Ostatni dzień przed wyjazdem. Do obiadu był to dzień socjoterapii. Wychowawcy wraz 
z socjoterapeutkami realizowali ostatnie elementy programu profilaktycznego. Czas poobiedni to chwila spędzona na basenach  oraz przygotowywanie „strojów” na ostatnią dyskotekę. Czas przed kolacją to „CHRZEST OBOZOWICZÓW”. Różne atrakcje przygotowała pod okiem wychowawcy najstarsza grupa  obozowiczów.

Wieczór był czasem podsumowania całego obozu, rozdaniem dyplomów i nagród wszystkim obozowiczom, wyróżnieniem najaktywniejszych w grach, zabawach, konkursach sportowych i muzycznych. To czas ostatnich dyskotekowych tańców,  wspólnych zdjęć i wieczornych rozmów.

Dzień wyjazdu 06.08.2016

Niestety, ale uczestnicy nie byli podekscytowani tym dniem. Pobudka nastąpiła o zwykłej porze, co świadczy to ty, że do domu nie było śpieszno. Po śniadaniu wszyscy wzięli się do pakowania walizek 
i sprawdzania czy wszystko zostało zabrane. Na drogę pobraliśmy prowiant i o godz. 11.00 wyruszyliśmy w drogę powrotną do Warszawy.

THE END

 

Honorata Krzywoń

Koordynator projektu

Autor wpisu