Ułatwienia dostępu

Mazowiecki Oddział Okręgowy PCK

Po rozpoczęciu wojny na Ukrainie w 2022 roku Polski Czerwony Krzyż, przy wsparciu finansowym Hiszpańskiego Czerwonego Krzyża, rozpoczął realizację projektu „Livelihoods” (Program Aktywizacji Zawodowej dla uchodźców). Projekt powstał, aby pomóc osobom zmuszonym do opuszczenia kraju i potrzebującym pracy w celu zaspokojenia potrzeb życiowych, chcącym zintegrować się z polskim rynkiem pracy, będącym integralną częścią paneuropejskiego rynku pracy.

Projekt zapewnia uchodźcom, którzy stanowią wrażliwe kategorię na rynku pracy, szansę na znalezienie odpowiedniej pracy i, w razie potrzeby, odbycie szkoleń zawodowych. Dzięki takiej pomocy osoby, znajdujące się w sytuacji kryzysowej, otrzymują możliwość pracy i życia w nowym kraju przyjmującym.

W pierwszym roku realizacji projektu Livelihoods w jego Mazowieckim oddziale zarejestrowało się prawie 500 osób, w drugim roku – ponad 400 osób. Zdecydowana większość z nich – to uchodźcy z Ukrainy, a także migranci z Azerbejdżanu, Afganistanu, Białorusi, Gruzji, Kazachstanu, Turcji, Uzbekistanu i Demokratycznej Republiki Konga.

Mazowiecki oddział projektu Livelihoods zapewnia kompleksowe bezpłatne wsparcie uchodźcom w procesie poszukiwania pracy. Udziela informacji na temat polskiego ustawodawstwa w zakresie zatrudnienia, specyfiki rynku pracy i legalnego zatrudnienia w Polsce, skierowań na bezpłatne szkolenia zawodowe, udziela rekomendacji dotyczących zatrudnienia, przygotowania CV, pomocy w znalezieniu pracy. Uczestnicy projektu mają także możliwość odbycia cyklu szkoleń psychologicznych w celu przygotowania się do pracy na polskim rynku pracy oraz uzyskania porady prawnej. Zestaw działań projektowych obejmuje możliwość udziału uchodźców w kursach języka polskiego, francuskiego i hiszpańskiego, co przyspiesza ich społeczną adaptację do nowych warunków życia w Unii Europejskiej i integrację z europejskim rynkiem pracy.

W 2024 roku mazowiecki oddział projektu Livelihoods zorganizował następujące szkolenia dla uczestników projektu:

  1. Kurs „Siostra PCK” – 1 grupa (12 osób).
  2. Kurs „Pierwsza pomoc przedmedyczna” – 1 grupa (10 osob).
  3. Kurs „Podstawy księgowości” – 2 grupy (35 osób).
  4. Kurs ”Wizaż” – 3 grupy (12 osób).
  5. Kurs „Manicure” – 6 grup (28 osób).
  6. Kurs „Kasa fiskalna i fakturowanie” – 2 grupy (10 osób).
  7. Kurs „Florystyka” – 3 grupy (30 osób).
  8. Kurs „Operator wózków widłowych”
  9. Kurs „Fryzjer” –  2 grupy (10 osob).
  10. Kurs „Operator wózków widłowych” – 2 grupy (20 osob).
  11. Kurs „Microsoft Office” – 3 grupy 36 (osób).
  12. Kursy języka polskiego A1, A2 – 10 grup (222 osóby).
  13. Kursy języka hiszpańskiego  A1, А2 – 4 grupy (35 osób).
  14. Kursy języka francuskiego   A1 – 2 grupy (15 osób).

Uroczyste wręczenie certyfikatów odbycia szkolenia zbiegło się z Międzynarodowym Dniem Migrantów. W ramach jego obchodów odbył się także koncert z udziałem uczestników projektu z różnych krajów świata.

W realizacji projektu Livelihoods na Mazowszu pomagał Urząd Pracy m.st. Warszawy, Ambasada Hiszpanii w Polsce oraz Szkoła Ukraińsko-Kanadyjska w Warszawie.

Mazowiecki zespół projektowy współpracował z Infolinią BZG PCK i wspierał projekt PCK „Przyjaciel w kontakcie” oraz projekt unijny „Wspólnie do niezależności”.

Na kolejny rok 2025 Mazowiecki oddział projektu Livelihoods planuje kontynuować współpracę z projektami realizowanymi przez Polski Czerwony Krzyż i UE oraz zacieśniać współpracę z pracodawcami w celu promowania zatrudnienia uczestników projektu.