trauguttSPRAWOZDANIE

z działalności Szkolnego Koła PCK przy XLV Liceum Ogólnokształcącym im. Romualda Traugutta

oraz akcji krwiodawstwa w roku szkolnym 2016/2017

(oparte na założeniach w Planie Pracy SK PCK)

 

Działalność SK PCK rozpoczęła się od przyjęcia członków, następnie zebrania organizacyjnego, na którym wybrano zarząd Szkolnego Koła PCK w składzie :

  • PRZEWODNICZĄCA: Dominika Nylec (kl. IIa)
  • ZASTĘPCA PRZEWODNICZĄCEJ: Aleksandra Paczkowska (kl. IIa)
  • SKARBNIK: Anna Sochaczewska (kl. IIa)
  • SEKRETARZ: Angelika Bizoń (kl. Ib)

16 listopada 2016 r. (środa) odbył się etap szkolny XXV edycji Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia. Wyniki i  zajęte miejsc od 1 do 10 były następujące:

*15 punktów:
1 MIEJSCE – Kacper Jakubowski (kl. Ia)

            *14 punktów: (w kolejności oddania prac /czas był zapisywany na teście)
2 MIEJSCE – Klaudia Graczyk (kl. IIb)
3 MIEJSCE – Anna Sochaczewska (kl. IIa)

             *13 punktów:
4. Adam Sokół  (kl. IIa)
5. Aleksandra Paczkowska (kl. IIa)
6. Mateusz Gregorowicz (kl. IIa)
7. Mateusz Ilnicki (kl. IIb)

              *12 punktów:
8. Julia Bartosiak (kl. IIa)
9. Izabela Niedziałkowska (kl. Ib)
10. Natalia Owczarczyk (kl. IIb)   itd.
 

          Dnia 04 grudnia 2016 r (niedziela) w godz.12.00 – 14.00 w Tesco przy ulicy Górczewskiej w Warszawie uczniowie Szkolnego Koła PCK z XLV Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta (przy współpracy z Rejonowym Oddziałem PCK w Warszawie) zbierali pieniądze do puszek na świąteczne paczki dla dzieci z ubogich rodzin, pokazując resuscytację i opowiadając o pierwszej pomocy.

20 grudnia 2016 r(wtorek) zorganizowaliśmy w naszej szkole kiermasz świąteczny we współpracy z Wolontariatem. Dużo osób włączyło się w przygotowanie ozdób świątecznych, stroików, kartek świątecznych, pierników, ciast na sprzedaż. Wspólnie z uczniami, nauczycielami oraz rodzicami zebraliśmy 210 zł.Dochód ze sprzedaży został w całości przeznaczony dla chorej córki absolwentki naszej szkoły: Maja jest córeczką naszej absolwentki A.D. ma niecałe półtora roku.Ta malutka i cudowna dziewczynka jest chora na nowotwór. Jednak polskim lekarzom od ponad miesiąca nie udało się zdiagnozować, co dokładnie siedzi w jej główce. Wynika to z bardzo trudnego umiejscowienia nowotworu. Dziewczynka już straciła słuch w prawym uchu. Nadzieja jest w wyjeździe do niemieckiego szpitala.

W okresie zimowym wspólnie z uczennicą klasy IIc Gabrielą Wodzyńską prowadziliśmy w naszej szkole akcję zbiórki żywności i rzeczy dla psów ze schroniska.

Dnia 13 stycznia 2017 r (piątek) obchodziliśmy Szkolny Dzień Bez Papierosa pod hasłem Lepsze jabłko niż papieros. Do współpracy w organizacji happeningu zaprosiliśmy uczniów z kl. Ib. Bardzo dużą pomoc otrzymaliśmy od Pani Pedagog.

Tydzień wcześniej uczniowie klasy Ib przygotowali ekspozycję dotyczącą szkodliwości palenia, plakaty, gazetki na korytarzach szkoły, które zawierały ważne informacje dotyczące wpływu palenia na zdrowie, np. dane statystyczne dotyczące zachorowalności i umieralności z powodu palenia tytoniu, wiadomości o zabójczym składzie dymu tytoniowego i inne…

Dwóch uczniów przebranych za papierosy podczas przerw (13-stego w piątek) rozdawało w naszej szkole jabłka z etykietką Lepsze jabłko niż papieros, promując wśród społeczności szkolnej zdrowy styl życia i modę na NIEPALENIE. Na zakończenie akcji – na dużej przerwie w sali 53 – uczniowie mogli obejrzeć prezentację i pouczający film dotyczące skutków palenia papierosów.

09 lutego 2017 r (czwartek) w III LO im. gen. Sowińskiego w Warszawie odbył się kolejny etap (rejonowy) Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia organizowanej przez Oddział Rejonowy PCK Warszawa Południe. Naszą szkołę reprezentował uczeń kl. Ia – Kacper Jakubowski (zwyciężył w zmaganiach uczniów w naszej szkole), który zajął II miejsce (w kategorii: dzielnica Wola), uzyskując tylko2 punkty mniej od zwyciężczyni.

03 marca 2017 r (piątek) odbyło się w naszej szkole spotkanie klas trzecichz p. Janem Faberskim ze Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi Rzeczpospolitej Polskiej pod hasłem Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie.

Gość przekazał słuchaczom różne informacje na temat krwiodawstwa (m.in. co to jest krew, grupy krwi; kiedy można oddawać krew, jakie trzeba spełnić warunki; o czym należy pamiętać przed oddawaniem krwi; metody oddawania krwi; miejsca poboru krwi; przywileje dla krwiodawców i wiele innych) oraz zachęcał wszystkich do oddawania krwi – jednego z najcenniejszych darów; to danie drugiemu wiary – często traconej w wyniku choroby,to niejednokrotnie nadzieja na wyleczenie.

Dnia 28 marca 2017 r (wtorek) zorganizowaliśmy akcję oddawania krwi w naszej szkole. Swoje uczestnictwo zadeklarowało 25 osób. W dniu akcji od samego rana uczniowie pomagali paniom pielęgniarkom z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa rozstawić potrzebny sprzęt, po czym przystąpili do rejestracji. Do akcji przystąpiło 17 osób,z czego krew oddało 6 uczniów (po 450 ml). Pozostali uczniowie nie mogli jej oddać ze względów zdrowotnych. Wiele osób miało zły poziom hemoglobiny we krwi, słabo widoczne żyły i inne stany chorobowe.

Podczas akcji odbyła się akcja profilaktyczna, uświadamiająca uczniom z jakich powodów nie mogli oddać krwi w tym dniu. Dzięki temu uzyskali wiedzę i cenne wskazówki, w jaki sposób zmienić swoje nawyki żywieniowe, by móc oddać krew przy okazji kolejnej akcji.

Kozienice2017_065

26 kwietnia 2017 r  (środa) gościliśmy w progach naszej szkoły przyszłych absolwentów gimnazjów województwa mazowieckiego i ich rodziców. Możliwość przedstawienia ciekawej oferty szkoły na rok szkolny 2017/2018 była głównym celem tego spotkania. Zgromadzonym zaprezentowano doświadczenia chemiczne, biologiczne i fizyczne, stoisko pedagoga szkolnego i doradcy zawodowego, a także i Szkolne Koło  PCK zaprezentowało pierwszą pomoc przedmedyczną.

Kozienice2017_158

W okresie 27.02. – 04.06.2017 r. SK PCK prowadziło akcję Gorączka Złota PCK „Detektyw Grosik 2017”. Wspólnymi siłami z całą społecznością szkolną zebraliśmy 15 KILOGRAMÓW żółtych monet /1, 2 i 5-groszówek./ Tym samym wspomogliśmy akcję letnią oraz zakup wyprawek szkolnych dla najuboższych dzieci i młodzieży.

 

16 maja 2017 r (wtorek) odbyła się wycieczka do Oddziału Rejonowego PCK – Warszawa Południe, ul. Belgijska 5, aby również przekazać zebrane pieniądze.

23 maja 2017 r (wtorek)  opiekun koła PCK przeprowadził szkolny konkurs wiedzy o Czerwonym Krzyżu i pierwszej pomocy. W zmaganiach o nagrody rzeczowe (wręczone na uroczystym zakończeniu roku szkolnego) wzięło udział 15 uczniów z całej szkoły. Oto wyniki 5 najlepszych uczniów :

  1. Paczkowska Aleksandra – 33/45pkt – I MIEJSCE  Klasa II a
  2. Sochaczewska Anna – 30/45pkt – II MIEJSCE       Klasa II a
  3. Graczyk Klaudia – 28/45pkt – III MIEJSCE           Klasa II b
  4. Nylec Dominika – 27/45pkt – IV MIEJSCE            Klasa II a
  5. Krzemiński Mateusz – 23/45pkt – V MIEJSCE      Klasa II b

27 maja 2017 r /sobota / uczennice ze Szkolnego Koła PCK (D. Nylec, A. Paczkowska,
A. Sochaczewska, N. Przybysz – z klasy IIa) brały udział w etapie okręgowym XXV Mistrzostw Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża, organizowanym w tym roku w Kozienicach.

W rywalizacji wzięło udział 11 drużyn. Ich zadaniem było udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej poszkodowanym na 5 stacjach (10 symulacji) oraz wypełnienie testu nt. nie tylko pierwszej pomocy, ale również historii i struktur Czerwonego Krzyża.

Zawodnicy musieli wykazać się opanowaniem, pracą zespołową oraz umiejętnościami
z zakresu pierwszej pomocy m.in. przy: amputacji, zatrzymaniu akcji serca, pęknięciu podstawy czaszki, złamaniu otwartym, krwotoku czy ciele obcym w organizmie.

Przed ogłoszeniem wyników odbył się mini koncert „Szanty na wesoło”, gdzie w pięknym otoczeniu Kozienickiego Centrum Rekreacji i Sportu można było się zrelaksować.

Dziewczyny z Traugutta dzielnie walczyły, zdobywając 7 miejsce (171/191pkt). Od 1 miejsca dzieliło ich tylko 13 pkt… Rywalizacja między szkołami była bardzo wyrównana. Pomiędzy miejscami była różnica 1-2 punktów.

 

01 czerwca 2017 r  (czwartek) uczennice reprezentujące naszą szkołę na mistrzostwach zaprezentowały pierwszą pomoc przedmedyczną na pikniku w Szkole Podstawowej nr  222 z okazji Dnia Dziecka.

W ramach cotygodniowych spotkań Szkolnego Koła  PCK na bieżąco opracowywaliśmy artykuły o historii, strukturach i głównych założeniach PCK oraz tematyczne gazetki ścienne (np. dzień bez papierosa, 1 grudnia Światowy Dzień Walki z AIDS, itp.), które były dostępne dla całej społeczności szkolnej przed salą  nr 53.

Nasza szkoła uczestniczyła także w akcji edukacyjnej „Twoja krew, moje życie”, organizowanej przez RCKiK w Warszawie, w ramach programu polityki zdrowotnej „Zapewnienie samowystarczalności Rzeczypospolitej Polskiej w krew i jej składniki na lata 2015-2020”.

Program miał na celu obalenie mitów związanych z oddawaniem krwi, kształtowanie pozytywnych postaw prospołecznych wśród uczniów, zwiększenie poziomu wiedzy na temat honorowego krwiodawstwa wśród uczniów oraz przyczynienie się do powiększenia grona Honorowych Dawców Krwi.W ramach tego projektu  zostały przeprowadzone zajęcia z zakresu honorowego krwiodawstwa wśród uczniów klas trzecich na godzinach wychowawczych z wykorzystaniem różnych środków dydaktycznych otrzymanych od RCKiK.

 

Opiekun:

mgr Aneta Koza

 

Autor wpisu